پایگاه خبری بانگ دنا ( اخبار مهم روز )
menusearch
bangedena.ir

دندانپزشک های سیار عامل اصلی بالارفتن آمار هپاتیت در دنا

جستجو
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۸:۲:۳۱
۱۴۰۲/۹/۸ چهارشنبه | ۱۷:۵۲:۰ ساعت
(0)
(0)
دندانپزشک های سیار عامل اصلی بالارفتن آمار هپاتیت در دنا
در پی بالا رفتن آمار هپاتیت در شهرستان دنا دنداپزشکان
سیار متخلف به دادگستری معرفی شدند.
دندانپزشک های سیار عامل اصلی بالارفتن آمار هپاتیت در دنا

به گزارش پایگاه خبری بانگ دنا ؛رئیس شبکه بهداشت و درمان دنا، دندانپزشک های سیار را عامل اصلی بالارفتن آمار هپاتیت در دنا دانست و گفت: با توجه به بررسی های به عمل آمده دندانپزشکی های سیاری که در روستاها کار می‌کنند عامل بالا رفتن آمار هپاتیت هستند چرا که این دندانپزشکان از وسایل غیر استریل استفاده می‌کنند که این افراد شناسایی شده اند و به مقامات قضایی معرفی شده اند.

یزدانپناه افزود: هپاتیت نوعی التهاب کبد است که مصرف الکل، عوارض داروها، بیماریهای خود ایمن و برخی سموم آن را به وجود می‌آورند، هپاتیت A نوعی عفونت ویروسی و بسیار مسری است که باعث التهاب کبد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این بیماری معمولا نیاز به درمان خاصی ندارد و در بازه ۳ تا ۶ ماه درمان می‌شود ادامه داد: این ویروس از طریق آب یا غذای آلوده، تماس نزدیک یا فرد آلوده و تماس جنسی منتقل می‌شود.

یزدانپناه در مورد چگونگی انتقال این بیماری هم گفت در حال حاضر انواع مختلفی از هپاتیت وجود دارد، از جمله هپاتیت ویروسی، هپاتیت خودایمنی، هپاتیت الکلی و هپاتیت ناشی از سموم، تنها شکلی از هپاتیت که می‌تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند، هپاتیت ویروسی است و بسیاری از افراد مبتلا به هپاتیت ویروسی علائمی ندارند و نمی‌دانند که آلوده هستند، در هپاتیت حاد، ممکن است علائم طی ۲ هفته تا ۶ ماه ظاهر شوند، این علائم عبارتند از تب، بی‌اشتهایی، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم، ادرار تیره، مدفوع روشن، درد مفاصل و زرد شدن پوست و چشم‌ها و بروز علائم هپاتیت ویروسی مزمن ممکن است چند دهه طول بکشد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان دنا عنوان کرد: در شهرستان دنا ۸۰ بیمار هپاتیتی وجود دارد که هر شش ماه توسط پزشک مراقبت و آزمایشات لازم جهت بررسی آنزیم های کبدی برایشان انجام می‌شود.

یزدانپناه افزود: اعضای خانواده های آنها نیز به صورت رایگان برای بررسی بیشتر ارجاع داده شده اند و در صورت منفی بودن آزمایش آنها واکسن هپاتیت در سه نوبت برایشان تزریق می‌شود.

یزدانپناه دندانپزشک های سیار را عامل اصلی بالارفتن آمار هپاتیت در دنا دانست و تاکید کرد: با توجه به بررسی های به عمل آمده دندانپزشکی های سیاری که در روستاها کار می‌کنند عامل بالا رفتن آمار هپاتیت هستند چرا که این دندانپزشکان از وسایل غیر استریل استفاده می‌کنند که این افراد شناسایی شده اند و به مقامات قضایی معرفی شده اند.

وی عنوان کرد: روستاهایی که آمار بالای هپاتیت در آنها بالا رفته است طی چند نوبت توسط واحد مبارزه با بیماریها و آزمایشگاه غربالگری گردید و تقریبا تمامی موارد هپاتیت ب به صورت کامل در این روستاها انجام شده و همگی تحت مراقبت هستند.

یزدانپناه گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا کنون ۸ مورد بیمار مبتلا به هپاتیت ب در شهرستان شناسایی شد و آمار بروز هپاتیت ب در شهرستان دنا ۱۳ در صد هزار نفر است و همین آمار در استان ۹/۶ درصد هزار نفر است و در کشور ۵/۹ در صد هزار نفر جمعیت و این آمار نشان دهنده بروز بالای هپاتیت در شهرستان دنا است.

وی افزود: نمونه گیری از کمپ های اعتیاد شهرستان هر سه ماه یک بار انجام و آموزش های لازم به آنها داده می‌شود.

 

خبرنگار: یاسر رجایی مهر

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
فروشگاه فایل های آزمون استخدامی آموزش و پرورش (پیشتاز استخدام)
آخرین اخبار