پایگاه خبری بانگ دنا ( اخبار مهم روز )
menusearch
bangedena.ir

غربالگری جمعیت استان در پویش ملی بیماری دیابت

جستجو
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۹:۳:۳
۱۴۰۲/۹/۷ سه شنبه | ۱۱:۶:۰ ساعت
(0)
(0)
غربالگری جمعیت استان در پویش ملی بیماری دیابت
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: ۵۰۰ هزار کهگیلویه و بویراحمدی در پویش ملی دیابت غربال می‌شوند.
غربالگری جمعیت استان در پویش ملی بیماری دیابت

به گزارش پایگاه خبری بانگ دنا ؛محمد ملک‌زاده، با اشاره به اجرای پویش ملی بیماری دیابت گفت: این پویش از ۲۰ آبان در سراسر کشور آغاز شده و تا ۱۵ دی غربالگری افراد بالای ۱۸ سال انجام می‌شود.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج شناسایی، مراقبت و درمان مبتلایان به دیابت و فشار خون را از اهداف این پویش ملی دانست و افزود: این طرح در ۷۰ درصد شهرهای بالای ۵۰ هزار و شهرهایی که طرح پزشک خانواده در آنها اجرا نمی‌شود و در ۱۰۰ در صد شهرهای زیر ۲۰ هزار و بالای ۲۰ هزار نفر و روستاها باید اجرا شود‌.

 

وی با بیان اینکه ۵۰۰ هزار کهگیلویه و بویراحمدی در این پویش ملی غربال می‌شوند، بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود با اجرای این طرح ۲۰ هزار مبتلا در استان شناسایی شوند که ۵۰ درصد آنها تحت مراقبت قرار می‌گیرند.

 

ملک زاده با بیان اینکه بیماری‌های قلبی و عروقی عامل ۸۰ درصد مرگ و میرها است، اضافه کرد: فشار خون یکی از بیماری‌های مربوط به قلب و عروق است که می‌طلبد آموزش‌های لازم در خصوص تغییر سبک زندگی و کنترل فشار خون به مردم داده شود.

 

وی عنوان کرد: دیابت نیز برای فرد بیمار مشکلات متعددی از جمله مشکلات کلیوی، مشکلات بینایی و حتی قطع عضو را به همراه دارد‌ که متولیان سلامت مردم را نسبت به این بیماری و عوارض آن آشنا کنند.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بیان کرد: تشکیل کارگروه غربالگری فشار خون و دیابت فرصت خوبی است تا به هدف مورد نظر برسیم چرا که بسیاری از افراد از بیماری قند خون و دیابت آگاهی ندارند.

 

ملک‌زاده با بیان اینکه همه دستگاه‌ها برای اجرای هر چه بهتر این پویش و تغییر سبک زندگی و عوامل خطر بیماری همکاری کنند، گفت: گرایش به مصرف غذاهای فست‌فود و کم تحرکی منجر به دیابت و فشار خون می‌شود، ضمن اینکه چاقی از دیگر عوامل ابتلا به دیابت و فشار خون است که شاهد افزایش چاقی در میان مردم از جمله کارمندان و نوجوانان هستیم.

 

خبرنگار:یاسر رجایی مهر

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
فروشگاه فایل های آزمون استخدامی آموزش و پرورش (پیشتاز استخدام)
آخرین اخبار